Dünyanın önündeki en büyük problemlerden
Burcak Aycan

Burcak Aycan

Burcak Aycan

Dünyanın önündeki en büyük problemlerden

04 Aralık 2017 - 10:06

Dünyanın önündeki en büyük problemlerden birisi kuşkusuz tükenen enerji kaynakları. Birçok savaşın sebebi, birçok dengenin temel unsuru petrol, 21. yüzyılda tükenecek. En az 3 bin ürünün doğrudan, binlerce ürünün de dolaylı olarak hammaddesini, katkı maddesini oluşturan bu ürünün bitmesinin de, dünyanın tüm dengelerini değiştirecek bir etki yaratacağı şüphe götürmez.

Türkiye için konuşmak gerekirse, 1950 yılında fosil yakıtların (petrol, doğal gaz ve kömür) ülke içi toplam üretimdeki payı %2, tüketim içerisindeki payı %2,5 düzeylerindeydi. 2008 yılına gelindiğinde ise sırasıyla üretim ve tüketim payları %19,8 ve %97,2 şeklinde olmuştur. Karşımızdaki sorunun ciddiyeti bu oranla çok rahat anlaşılabilir. 

Birçok sektörü derinden etkileyecek, tüketim alışkanlıklarını değiştirebilecek radikal yeniliklere yol açabilecek bu ciddi olay ne zaman gerçekleşecek?

Günümüzdeki verilere göre, günde ortalama 85 milyon varil petrol tüketiliyor. Bu tüketim oranı ise, her yıl artarak ilerliyor. 

Kömürün 149 bin gün, petrolün 16 bin gün, doğalgazın ise 58 bin gün sonra tükeneceği tahmin edilmekte.

Dünyadaki enerji tüketim hızı ise, fosil yakıtların oluşum hızının 300 bin katı kadardır. Bir başka ifade ile, bir günde bin yıllık bir fosil yakıt oluşumu tüketilmektedir

Dünyadaki toplam petrol rezervinin yüzde 19’u Suudi Arabistan topraklarında. İkinci sırada Venezüella geliyor yüzde 15 ile. Üçüncü sırada da İran var. Yüzde 9,9 ile. 

Petrol rezervi konusunda, tablonun hep sabit kalmaması da önemli nokta. Yeni keşfedilen petrol rezervleri ve geçmiş dönem teknolojileri ile ulaşılması zorlu rezervlerin gelişmiş teknoloji ile piyasaya sunulabilmesi, ‘kalan süre’yi değiştirebilir.

15 Ekim 1973 tarihinde Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliğinin (OAPEC) Arap-İsrail Savaşı’nda İsrail’e destek veren ABD’ye karşı ilan ettiği petrol ambargosu, Petrol Krizi ya da 1973 Krizi olarak bilinir.

Sanayileşmiş ülkeler, petrol satıcılarının en önemli müşterileri olduğu için bu ciddi kriz ilk defa ‘yenilenebilir enerji’ arayışlarının ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Krizin ardından öne çıkan kavramlar ‘enerji güvenliği’ ve ‘enerji çeşitlendirmesi’ olmuştur.

Fosil yakıtların tükenen rezervleri, henüz hala yeni rezerv keşifleri sonlanmasa dahi birngün bitecek. Artan enerji tüketimine karşı geliştirilen en iyi çözüm, günümüzde arka planda kalan yenilenebilir enerjidir. 

Petrolün 40 sene içerisinde, kömürün ise yaklaşık 200 sene içerisinde bitmesi, dünyada üretim ve hayatın bitmesi sonucuna dönüşmemesi için, bu alanda yapılan çalışmalar artıyor. 

Yenilenebilir enerji; rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, su gücü, biyolojik yakıt enerjisi, deniz dalgalarının gücü, geotermik enerji, ve diğer enerji türlerini kapsıyor.

Bu yazı 450 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar