Her şey gitgide daha akıllı bir hale geliyor.
Burcak Aycan

Burcak Aycan

Burcak Aycan

Her şey gitgide daha akıllı bir hale geliyor.

08 Ocak 2018 - 16:06

Her şey gitgide daha akıllı bir hale geliyor. Günlük hayatımızdaki nesnelerin ve ürünlerin akıllanmasının doğal bir sonucu (bazen de sebebi) da internete bağlı hale gelmeleri oluyor. Akıllanma sırası şimdi de arabalarımızda ve evlerimizde. 2020’ye kadar, tüm arabaların dörtte biri internete bağlanmış olacak. Evlerimiz için de durum benzer. Televizyon gibi erken akıllanan ürünler bir yana, tüm evin toptan akıllandığı bir döneme giriyoruz. Evlerde kullanılan sesli komutlarımıza duyarlı akıllı ev sistemleri, internet üzerinden basit bir arayüzle kontrol edebildiğimiz beyaz eşyalarımız ve aklınıza gelen hemen her şey… Nesnelerin interneti her ne kadar çokça konuşulan bir konu olsa da, macera daha yeni başlıyor. 2020 yılına dek internete bağlı 75 milyardan fazla cihaz olacağı tahmin edildiğini düşünecek olursak, durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor.

Her şey bilgisayarlarla başladı ve bilgisayarların veri işleme gücünün artışıyla orantılı bir şekilde bilgi teknolojileri geliştirebiliyoruz. Big data, yapay zeka, makine öğrenmesi vs. aklınıza ne gelirse; bilgisayarların bilgi işleme gücü artmadan hayal ettiğimiz noktaya gitmemiz imkansız.

Bilgi işleme gücündeki muazzam sıçrama için tüm dünyanın gözleri kuantum bilgisayarlardan gelecek haberlere çevrilmiş durumda. Çünkü geleneksel bilgi işleme mekanizmalarıyla gelinebilecek sınırlara yaklaşmış durumdayız ve kuantum bilgisayarlar bu sınırların çok ötesini vaat ediyor.

Dünya teknoloji devleri Google, Amazon, Facebook gibi şirketler günümüz bilgisayarlarının sınırlarını aşabilecek ilk ticari olarak uygulanabilir kuantum bilgisayarı hayata geçirmek için yatırımlar yapıyor ve yarışıyorlar. Yalnızca şirketler değil ülkeler de bu bilgi işleme gücünün öneminin farkında ve yarışa dahil oluyorlar. En net yarış ise Çin ve ABD arasında gibi görünüyor. Bakalım bu konuda güneş Batı’dan mı yoksa Doğu’dan mı doğacak.

Makine öğrenmesi ve derin öğrenme gibi yapay zeka uygulama türleri bilgisayarların veri işleme gücünün artışı ve üretilen verilerin katlanarak artması ile hız kazandı. Son birkaç yılda yaşanan müthiş sıçrayışı yaratan bu unsurlar, üstel bir şekilde artışı sağlayacak şekilde büyümesini sürdürüyor.

Artık bilgisayarlar da biz insanlar gibi öğrenebiliyor. Bilgisayarlar ve teknolojik cihazlar artık görebiliyor (yüz tanıma), okuyor (sosyal medya analiz yazılımları), dinliyor ve konuşuyor (Siri, Alexa vs.). 2018 yapay zeka teknolojilerindeki ilerleyişin çok daha hızlanarak süreceği bir yıl olacak.

Bu yazı 399 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar