CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKLARI
Tahsin Ataizi

Tahsin Ataizi

Tahsin Ataizi

CUMHUR VE MİLLET İTTİFAKLARI

20 Haziran 2019 - 18:02

Seçim Öncesi İstişare Etselerdi Neler Olurdu?

Milletin geçim-siyasilerin seçim derdinde olduğu bu ortamda seçimi kaybedende kazanırdı diyorum. Nasıl mı?

Malum; müsabakalarda iki ihtimal vardır. Ya galip, yahut ta mağlup…

Ancak istişare edilipte,

Boşa sarf edilen reklam, afiş, pano, billboard vs.lerde; yok efendim “ İstanbul Bizim Aşkımız”, “Biz yaptık yine yaparız”, “Yolları biz yaptık yine yaparız”, (Ancak Tren kazalarını önleyemesekte bunun billboardu yok) sansür kusura bakmayın!

Sadede gelirsek;

Her iki taraf Cumhur ve Millet İttifakında olanlar; bu elektronik çağda TV’lerin sabahlara kadar yayın yaptığı yerde; gerek var mıydı bu panolara, billboard, bayrak ve flamalara verilen paralara?

“Her şeyin güzel olması temennisiyle…”Rum, Pontus, Sisi, Misi, Misisi pi vs. demeden…

Taraflara oy verenleri de töhmet altına sokmadan, kimseyi ötekileştirmeden!... Gerek açık oturumda olduğu gibi, Teke Tek topluma 82 Milyona istediğiniz kanallarda reklamlarınızı (A) adayı da (B) adayı da, tanıtımınızı yapabilirdiniz. Medeni ölçülerde tartışmalara mahal vermeden açık açık çekinmeden söyleşi yaparak bu kadar masraflarınız boşa gitmezdi.

Zira biriniz kaybedeceksiniz, birisi kazanacak “Türkiye’m için her şeyin güzel olması adına ve temennisiyle…”

O masrafları bir havuzda toplayabilirdi, havuzda toplanan müşterek para ile de okul mu, Hastane mi, Aşevleri mi fakirlere yardın mı, Vakıflara ortak yardım mı? Vs. vs.

Sonuçta kaybetseniz de;

Kaybedenler de kazananlarla birlikte sevap kazanacağınız hiç aklınıza gelmedi mi?! Siyaset, politika her ne yapıyorsanız; bağımsızlığa, tarafsızlığa yemin etmiş herkes için naçizane tavsiyemdir…

Bu belediye seçimlerinde olmadı ama: Bu Geçim derdinde TÜRKİYE’M daha çok SEÇİMLER görecektir. Bu millet; Millet miyiz? İllet miyiz? Yoksa zillet miyiz? Demeden Müttefik, İttifak ve istişare( dinimizde de) kelimelerinin anlamlarını da kısaca bahsedersek;

İstişare:

Birinin veya bir heyetin fikrine müracaat etme; fikrini, görüşünü alma; danışma anlamına gelir.

Hazret-i Ali buyurur;

“Seni yoksulluğa düşmekle korkutarak iyilik yapmana mani olan cimriyi, büyük işler karşısında azmini kıracak korkağı ve gözünü hırs bürümüş kimseleri istişare heyetine alma!”

İstişare ve önemi;

Hizmette istişare ile hareket etmek, ilahi bir emir ve mühim bir sünnettir. İstişareyi Kuran-ı Kerim de tavsiye ediyor.

Peygamber Efendimizin istişareleri; Bedir ve Hendek savaşları da, kendi arzusu Savunma Harbi olmasına rağmen; istişare neticesi düşmanı Medine dışında karşılama şeklinde tezahür ettiği için bu görüşe uymuş ve onunla emel etmiştir.

Peygamber Efendimiz;

“İstişare yapan hüsrana uğramaz.”

“İstişare eden pişman olmaz.”

“İktisatlı olan fakir düşmez.”

“Bütün hizmetleri ben yaptım demek yanlıştır.”

Müttefik:

Bir konu hakkında işbirliği yapan veya yapanlar topluluğu.

İttifak:

Bir konu hakkında ortak bir gaye de anlaşma, fikir birliği.

Geç kalmış olan bu yazımı; bir daha ki seçimler için de şimdiden yazmış olayım diyerek, istişareler neticesi yapılacak bağışlarla belki vakıflara katkı olacak sevaplardan 1 damla alırsam ne mutlu! Sağlıcakla kalın bir daha ki seçimde görüşmek üzere!...

Bu yazı 492 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar