Sosyal medya ve yerel basın yayın kuruluşlarından öğrendiğime...
Uğur Kelleci

Uğur Kelleci

Uğur Kelleci

Sosyal medya ve yerel basın yayın kuruluşlarından öğrendiğime göre

25 Aralık 2017 - 16:20

Sosyal medya ve yerel basın yayın kuruluşlarından öğrendiğime göre Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi kadınlara özel belediye otobüsü tahsis etmiş. Dışarıdan bakıldığında ‘’ Kadınlara özel araba tahsisi !!’’ hiç de kötü niyetli gibi görülmeyen ve sanki kadınların böyle bir sorunları varmış ta, o çözümlenmiş gibi algılanıyor olsa da, Kahramanmaraşlı kadınlara hakaretamiz bir karar ve uygulama olduğu gerçeğini görememek... 

Elbette ki Kahramanmaraş’lı kadınlar da Dünyadaki tüm kadınların yaşayabileceği sorunlardan uzak düşünülemez. Dikensiz gül bahçesinde bir yaşam içinde değiller. Mevcut sorunları ve çözüm yolları bir tarafa, Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan toplu taşıma araçları ile sağlamaya çalıştıkları ulaşımla ilgili kesinlikle bir sorunları olduğunu zannetmiyorum. Çünkü otobüse bindiğiniz anda genç- yaşlı erkekler tarafından aileden biriymiş gibi, ya oturmanız için yer verilir yada otobüs çok kalabalık ise selamet bir köşeye geçmeniz sağlanır. Aynı davranış kalıbı okul dağılma vaktinde, otobüse binen kız öğrenciler içinde geçerlidir.

 İşgalci Fransızlara ev sahipliği yapan hainlerin, işgalcilerle bir olup aynı topraklarda aynı kaderi yaşayan hemşeri kadınlara yaptığı terbiyesizliğe karşı ilk kurşunu sıkarak; kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşleyen Sütçü İmam anlayışının varisleri olan Kahramanmaraşlı erkeklere karşı bir koruma anlayışı mı neden olmuştur?

Yoksa, Kadınlar için değerli ve anlamlı bir hizmet gibi bir algı ile sunulan bu tahsis aslında; toplum da cinsiyet ayrımcılığını körükleyen, kadını izole bir yaşam içine hapsederek toplumun dışına itmek amacında ki zihniyetlerin bir siyasi rant manevrasımıdır?

Aslında cevabı da belli, maksadı da belli dir yapılanın…

Kadim Türk Milleti nin kültüründe kadının yeri ve önemini bilmeyenlerce yapıldığını düşündüğüm bu icat, Kadim Türk milletine ve Nene Hatunların, Kara Fatmaların, Senem Ayşelerin varisleri olan Türk kadınlarına karşı yapılmış bir saygısızlıktır. Bu uygulamanın mucidi zihniyet, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında var olan kadın haklarına aykırı bir tutum içerisindedir…

Kafa karışıklığı yaratan bu uygulama ile; tarla, bağ, bahçe, fabrikada evinin geçimi için çalışan ve emperyalizmin işgaline karşı erkeklerle omuz omuza mücadele vermiş Senem Ayşe’nin anlayışının varisi olan Kahramanmaraş kadını neye karşı, kimden korumak amaçlı ayrıştırılmıştır?

Belediye Otobüslerine binildikten sonra yolcuların can ve mal güvenliği hizmet veren kurumun mesuliyetinde dir. Terör saldırıları haricinde; hangi kadın, erkek veya kız, erkek çocukların başına düşündürücü bir olay gelmiştir? Eğer ki gelmiş ise bunun tedbir ve caydırıcı önlemlerini almaktır hizmet veren kurumun görevi, ayrıştırmak değil. Hangi anlayış sebep olursa olsun, Kahramanmaraşlı hiçbir kadın ve erkek milli ve dini kültüründe yer almayan bu anlayışla yargılanıp, var ettikleri şerefli Türk Toplumunun dışına itilemez. Ayrıştırma sonucu; toplumun bölünerek bir yığın sosyolojik ve psikolojik sorunlara maruz kalacağı nasıl ön görülemez?

Bu zihniyet ve hizmet anlayışının doğurabileceği sorunlardan yöneticilerin aklına gelmeyen lakin düşündükleri zaman (siyasi rant hesaplarından beyinlerini izole ettikten sonra) hak verecekleri bir kaç not düşelim.. 

Çocuk yaşta ayrıştırmaya maruz kalan kız ve erkek çocuklarımızın, Dünya çocukları ile aynı platformda yarışabilmeleri mümkün mü?

Ayrıştırma ile kadınlarımız daha çocuk yaşta iken cinsel obje olarak algılanarak, istenmeyen davranışlara maruz kalması sonucunda sosyal patlamalarla oluşacak toplumsal çöküntü nasıl onarılacak?

Büyüyen ve gelişen şehir yaşamının kadına yüklediği misyon, alışageldiğimiz yaşam biçimin çok ötesinde ve gerek özel gerekse iş hayatının içinde kadın erkek bir arada olma zorunluluğundadır. Bu zorunluluk dahilinde otobüslerin ayrılmasının bir anlamı kalıyor mu?

Toplumun bireylerinin zorunlu olarak beraber bulunması gereken ortamlardaki yaşamından rahatsız olan kesime cinsiyet ayrımcılığı ile değil, eğitimle normal anlayış ve davranış kalıbı kazandırılamaz mı?

21. Y.Y. gibi bilim ve sanatın yarıştığı bir Dünya ekseninde cinsiyet ayrımcılığı ile nereye doğru yol aldığımızın sorgulanması gerekmiyor mu?

Kahramanmaraş gibi güzelliklerle dolu bir memleketin olumsuz eylem ve söylemlerle gündeme gelmesi kabul edilebilir mi?

 Toplumun, sosyal barışının teminatı olan kadınlarımızın itibarını sarsacak uygulamalardan uzak durulması konusunda yöneticilerimizin hassasiyet içinde olmaları gerektiği inancı ile gereğinin yapılacağı ve eleştiri-öz eleştiri mekanizmasının göz önüne alınıp bir an evvel bu ayrıştırıcı zihniyetten dönüleceğini ümit ediyorum…

 Gerisi Hayat...

Bu yazı 1895 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar