ABD'nin Güvenlik Strateji Belgesi yayınlandı.
Ayhan Dalyaprak

Ayhan Dalyaprak

Ayhan Dalyaprak

ABD'nin Güvenlik Strateji Belgesi yayınlandı.

25 Aralık 2017 - 16:20

ABD’nin Güvenlik Strateji Belgesi yayınlandı. Ancak belgede Türkiye’nin adı geçmiyor. 

Belge de bence en kritik başlık ise 25 sayfa da ki “barışın güçle sağlanması”.

Yayınlanan belgeye göre...

İran bir numaralı düşman. 

Cihat’çı terörizm bir numaralı düşman. 

Bu da, demek oluyor ki Türkiye’nin durumu; bu iki düşmanla nasıl konumlandığına göre değerlendirilecek... 

“İsrail ve Filistin’in anlaşarak masaya koyacağı çözümlere destek vereceğiz” bölümü dikkat çekici. Bence ABD Filistin ve İsrail’i “çözümde tembel” görüyor ve son Kudüs hamlesiyle, aslında iki tarafa da sorumluluk yükleyip işi hızlandırmak istiyor.

Klasik ABD oyunu…

Rusya ve Çin’i rakip ve hatta tehdit diye yazmakla birlikte, çok yerde işbirliğinden söz ediliyor. Anladığım kadarıyla “Rusya ve Çin’ile çıkarlara bağlı ortaklıklar kurulacak ve hatta belki de kuruldu” ki Suriye dikkatle incelendiği zaman ne demek istediğim rahat anlaşılır.

Belge’de Ortadoğu’ya bir misyon biçilmiş ; küresel enerji piyasalarının istikrarına katkıda bulunmak…

“İstikrar” için bu piyasaların şeffaf, regulasyonlara uyan, piyasaları istikrarsızlaştıracak güçler tarafından domine edilmemesi lazım..

Ortadoğu ile ilgili demokratik dönüşüm umutlarını sınırlı tutmakla beraber, modern Ortadoğu vizyonumuz sürecek deniyor… 

Işığınla karanlığı aydınlatmaya çalışma, kendi aydınlığını koru…

Belge de Ortadoğu’da “cihatçı terör örgütleri” diye tanımladığı güçlere geçit verilmeyeceği yazıyor. ABD’nin Obama zamanında desteklediği (halen AKP’nin partneri) Özgür Suriye Ordusu bu tanımda nereye düşer göreceğiz.

Bana göre biraz mesafeli durmakta fayda var. Ortadoğu bölümünde ( 49. sayfa ) “bazı ortaklarımız ve bazı bölge liderleri radikal örgütler ve aşırılık yanlısı islamcı örgütlere karşı birlikte mücadele veriyor” yazılmış. Türkiye bu ortaklardan biri mi değil mi?

Şimdi bunlar Türkiye yi nere ve nasıl görüyorlar bilemedim. Aynı sayfada Ortadoğu’da Körfez ülkeleri ve Irak’la işbirliği yapılacağı yazılmış. 

Türkiye’yi görmüyoruz. 

AKP hem Türkiye’de “Anti ABD” propogandası yapıyor, hem de ABD’nin peşinden koşup duruyordu. 

Sanırım ABD bu sefer yememiş…

Mısır ve Suudi Arabistan’ı “ekonomide yaptıkları modernizasyon” nedeniyle takdir etmiş ve güzel cümlelerle desteğini belirtmiş. Türkiye demeden ‘ortaklarımızın füze tehdidine karşı korunmaları amacıyla, birlikte çalışabilen (NATO uyumlu demek sanırım) füze savunma sistemi için gereken desteğin verileceği’ yazılmış. Benim anladığım fiyat ve kredi desteği bi noktaya kadar teknoloji paylaşımı yapacağız diyorlar kısaca.

ABD strateji belgesine göre; Türkiye’de ve AKP’de pek çok kişinin düşündüğü “ABD illa Türkiye’den bişey ister durum toparlanır” beklentisi karşılanmamış durumda…kara korsan ekledi,

Belge’de NATO ilişkisinin altı çizilmiş. Erdoğan ve AKP Türkiye’yi NATO’dan çıkarmak istiyorsa bunu 4 gözle bekleyenler olabilir. 

Sonuç; ABD bölgede işbirliği yapacağı ülkeleri seçmiş. Bu seçimin Türkiye’ye negatif etkileri olabilir.

ABD Güvenlik Strateji belgesinde Cihatçı terörist ve suçluların ne tip ülkelerde etkili olduğu yazılmış.

“Teröristler ve suçlular; Hükümetlerin zayıf olduğu, yolsuzluğun yaygın olduğu, hükümet kurumlarına inancın azaldığı yerler de gelişiyor.”

Paragrafı da dikkat çekici ve manidar…

Yandaş kanallarda ABD strateji belgesinde Türkiye YOK diye çemkiriyolar. İran-Rusya-Çin’le ortaklık yapalım NATO’dan çıkalım diyen sizdiniz. Karşılğında Amerika “sizi tutan yok” diyor…

Emperyalizm’in ipiyle kuyuya inilmez,er yada geç o ip kopar...

MADE İN EMPERYALİSM....

Bu yazı 1264 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar